1. Home
  2. Competities
  3. Premier League
  4. Ryan Gravenberch

Ryan Gravenberch

5 min lezen

Ryan Gravenberch

Ryan Jiro Gravenberch is een Nederlandse middenvelder, geboren op 16 mei 2002 in Amsterdam. Hij brak al op jonge leeftijd door bij Ajax, werd daar de jongste debutant ooit in de Eredivisie en groeide daarna via Bayern München uit tot basisspeler bij Liverpool. Ook bij het Nederlands elftal behoort hij inmiddels tot de vaste namen.

Vroege jaren en jeugdopleiding

Gravenberch begon met voetballen in de jeugd van AVV Zeeburgia. Tot 2010 speelde hij daar, waarna hij werd opgenomen in de jeugdopleiding van Ajax. In Amsterdam viel hij al vroeg op als een middenvelder met veel techniek en een opvallende manier van bewegen, iets wat later de bijnaam “The Contortionist” opleverde.

In 2018 volgde zijn echte doorbraak. Dat jaar debuteerde hij in de Eredivisie voor Ajax en schreef hij direct geschiedenis als de jongste debutant van de club in de competitie, op 16 jaar en 130 dagen. In dezelfde periode werd hij ook de jongste doelpuntenmaker van Ajax in de KNVB Beker.

Zijn ontwikkeling bleef niet onopgemerkt. In 2018 won hij de Abdelhak Nouri Trofee, een prijs voor het grootste talent uit de Ajax-opleiding.

Doorbraak bij Ajax

Bij Ajax zette Gravenberch de stap van toptalent naar vaste waarde in de hoofdmacht. Hij maakte deel uit van een succesvolle periode waarin de club meerdere nationale prijzen pakte. Met Ajax werd hij drie keer landskampioen in de Eredivisie, in 2019, 2021 en 2022. Daarnaast won hij twee keer de KNVB Beker, in 2019 en 2021.

Die prijzen onderstrepen hoe snel hij zich ontwikkelde. Waar zijn debuut vooral opviel door zijn leeftijd, ging het daarna steeds meer over zijn rol op het middenveld. Hij combineerde techniek met controle en kon zowel in balbezit als zonder bal veel terrein bestrijken.

In het seizoen 2020/21 kreeg hij ook individuele erkenning met de prijs voor Eredivisie Talent van het Jaar.

Stap naar Bayern München

Na zijn jaren bij Ajax vervolgde Gravenberch zijn loopbaan bij Bayern München. In Duitsland kwam daar opnieuw eremetaal bij. Met Bayern won hij de Duitse Supercup in 2022 en de Bundesliga in 2023.

Die periode was relatief kort, maar wel belangrijk in zijn ontwikkeling. De overstap naar een buitenlandse topclub betekende een nieuwe omgeving, een hoger verwachtingspatroon en concurrentie op internationaal niveau. Vanuit Bayern volgde vervolgens de transfer naar Liverpool.

Liverpool en de doorbraak in Engeland

Sinds 2023 speelt Gravenberch bij Liverpool. In 2024 won hij met de club de EFL Cup, een eerste prijs in Engeland.

Het seizoen 2024/25 werd zijn sterkste tot dan toe. Gravenberch was basisspeler en won met Liverpool de Premier League. Daarnaast werd hij opgenomen in de PFA Premier League Team of the Year voor 2024/25.

In maart 2026 verlengde Liverpool zijn contract tot 2032. Daarmee sprak de club nadrukkelijk vertrouwen uit in zijn rol voor de komende jaren.

Nederlands elftal

Gravenberch doorliep verschillende nationale jeugdteams en boekte al vroeg internationaal succes. Met Nederland O17 won hij in 2018 het UEFA EK Onder 17.

In 2021 maakte hij zijn debuut voor het Nederlands elftal. In datzelfde jaar maakte hij ook deel uit van de selectie voor EK 2020, dat in 2021 werd gespeeld. Later volgde ook deelname aan EK 2024.

Zijn interlandloopbaan laat een logisch patroon zien. Eerst was er de doorbraak in de jeugdelftallen, daarna het debuut bij Oranje en vervolgens deelname aan grote eindtoernooien.

Speelstijl

Gravenberch is een middenvelder die vooral opvalt door zijn techniek, souplesse en vermogen om onder druk weg te draaien. De bijnaam “The Contortionist” verwijst naar die manier van bewegen. Hij kan zich met ogenschijnlijk eenvoudige acties uit kleine ruimtes spelen en het spel daarna versnellen.

Zijn profiel past bij een moderne middenvelder. Hij verbindt linies, kan het tempo bepalen en heeft het loopvermogen om veel meters te maken. Juist die combinatie maakte hem al vroeg interessant voor topclubs en hielp hem om in verschillende competities overeind te blijven.

Prijzen en onderscheidingen

De erelijst van Gravenberch is al vroeg sterk opgebouwd. Met Ajax won hij drie landstitels en twee bekers. Met Bayern München voegde hij een Bundesliga en een Duitse Supercup toe. Met Liverpool kwamen daar de EFL Cup en de Premier League bij.

Ook individueel kreeg hij meerdere onderscheidingen:
– Abdelhak Nouri Trofee, 2018
– Eredivisie Talent van het Jaar, 2020/21
– PFA Premier League Team of the Year, 2024/25

Op internationaal jeugdniveau won hij met Nederland O17 het EK van 2018.

Privéleven en achtergrond

Ryan Gravenberch is de broer van Danzell Gravenberch. Zijn partner is Cindy Peroti. In augustus 2025 werd hun dochter geboren.

Naast het voetbal is hij ambassadeur van de Cruyff Foundation. Op sociale media heeft hij een groot bereik, met meer dan 2 miljoen volgers op Instagram.

Op financieel vlak wordt zijn vermogen in januari 2025 geschat op 15 miljoen euro. Zijn salaris als profvoetballer van Liverpool ligt naar schatting rond 8,9 tot 9,3 miljoen euro per jaar. Zijn marktwaarde werd in juni 2026 ingeschat op 80 tot 90 miljoen euro.

Verder is publiek bekend dat hij een appartement in Amsterdam Oud-West verhuurt.

FAQ

Hoe oud is Ryan Gravenberch?

Ryan Gravenberch werd geboren op 16 mei 2002 in Amsterdam. Per juni 2026 is hij 24 jaar.

Voor welke clubs heeft Ryan Gravenberch gespeeld?

Hij speelde in de jeugd van AVV Zeeburgia en Ajax. Als prof kwam hij uit voor Ajax, Bayern München en Liverpool.

Wat heeft Ryan Gravenberch gewonnen?

Met Ajax won hij de Eredivisie in 2019, 2021 en 2022 en de KNVB Beker in 2019 en 2021. Met Bayern München won hij de Duitse Supercup in 2022 en de Bundesliga in 2023. Met Liverpool won hij de EFL Cup in 2024 en de Premier League in 2024/25. Met Nederland O17 won hij het EK in 2018.

Waarom is Ryan Gravenberch zo bijzonder bij Ajax?

Hij werd in 2018 de jongste debutant van Ajax in de Eredivisie, op 16 jaar en 130 dagen. Ook werd hij de jongste doelpuntenmaker van Ajax in de KNVB Beker.

Speelt Ryan Gravenberch voor het Nederlands elftal?

Ja. Hij debuteerde in 2021 voor het Nederlands elftal en maakte deel uit van de selecties voor EK 2020 en EK 2024.

Tot wanneer loopt het contract van Ryan Gravenberch bij Liverpool?

In maart 2026 verlengde hij zijn contract bij Liverpool tot 2032.